K článku

Fenomén slovní hry aneb Proč milujeme Scrabble

Scrabble je jedna z nejoblíbenějších slovních her na světě. Po téměř 90 let své existence dokázala dobýt srdce hráčů po celém světě. Jak originál, tak i jeho klony, na příklad KrisKros, si získaly uznání mezi fanoušky deskových her libovolného věku, pohlaví a místa bydliště. A proč tomu tak je? Proč tak milujeme skládání slov z písmenek? Odpověď na tuto otázku není snadná…

Proč jsou scrabble tak populární? To jsou jen slova z dopisů

Fenomén Scrabble lze vysvětlit různě. Příčin zájmu o oblíbenou deskovou hru je tolik, že by bylo těžké popsat v krátkém článku třeba jen část z nich. Jistě je ovšem nesmírně podstatný aspekt soupeření založený na odpovídajících jazykových kompetencích. Pravidla většiny tradičních deskových her, které byly nejoblíbenější v okamžiku vytvoření Scrabble Alfredem Mosherem Buttsem v roce 1931, se opírala na provádění více nebo méně náhodných činností, jako je házení kostkou nebo vytažení další karty. Klíčový byl v tomto případě prvek náhody, který sice činil hru dostupnou všem, ale způsoboval, že hráči nebyli nijak mobilizováni k zvyšování svých dovedností nebo odměňováni za dobré vystoupení.

Samozřejmě v obdobnou dobu vznikly Monopoly. Zde byl prvek náhodnosti méně podstatný (i když jeho význam přece nebyl vůbec marginální – nejlépe si vedoucí hráč není při velké smůle schopen zvítězit ve hře s průměrnými soupeři), ale pro dosažení dobrých výsledků ve hře je samozřejmě třeba projevovat naprosto jiné nadání než v případě Scrabble. Monopoly jsou desková hra odměňující skutečné ekonomy, hráče, kteří dokáží předvídat tahy protivníka a také disponují nashromážděným kapitálem. Scrabble bylo přelomové, protože se stalo první tak oblíbenou slovní hrou – tedy hrou soustředící se na jazykové kompetence, šlo tedy o humanitní dovednosti, na rozdíl od Monopoly vyžadujících exaktní znalosti.

Příklady alternativ k scrabble

Přirozeným soupeřem Scrabble byly také karetní hry. Jejich množství vedlo k tomu, že s pomocí jednoho balíčku bylo možné vyzkoušet spoustu různých her. Některé z nich vyžadovaly větší schopnosti odhadnout další kroky protivníka, jiné matematické výpočty pravděpodobnosti, další se pak omezovaly na ponechání všeho v rukou osudu. Této zábavě se ze zásady věnovali především muži středního a staršího věku. Kromě jiných, už výše odhalených rozdílů mezi většinou tehdy oblíbených her a právě Scrabble, byl velice podstatný také prvek egalitárnosti – rychle se ukázalo být hrou milovanou všemi, nezávisle na věku, společenském postavení, pohlaví, vzdělání nebo vykonávané profesi. Samozřejmě měli ve skutečnosti největší šanci na vítězství hráči s humanistickými dovednostmi, ale potěšení ze hry si mohl užívat každý, kdo znal aspoň základní pravidla gramatiky jazyka, v němž byla vytvořena daná verze Scrabble.

I přes orientaci na jazykové dovednosti hráčů není Scrabble hra zbavená prvku náhody. Sice neovlivní to, že by byl slabý hráč schopný porazit talentovaného machra, ale způsobí, že při vyrovnané úrovni nebude žádná ze stran schopná předvídat konečný výsledek. Naprosto jiné bude také rozvržení na plánu. V závislosti na jazyce to může být nakonec až několik milionů různých slov. Pokud k tomu přidáme jejich všechny možné kombinace, ukáže se, že pravděpodobnost opakování toho stejného průběhu hry se prakticky rovná nule. A to je další argument, pro který milují Scrabble hráči po celém světě.

Scrabble jako sociální prvek

Poslední z důležitých otázek je asi aspekt interakce. Nezávisle na tom, jestli hrajeme Scrabble po internetu nebo na živo s přáteli, hra si vynucuje poznání zvyků protivníka. Abychom vyhráli, musíme poznat jeho strategii, oblíbené tahy… a chyby, které nejčastěji dělá. Tolik, co se čistě sportovních aspektů týče. Kromě toho všeho je Scrabble také skvělá společenská hra, šance na lepší poznání zvyků partnera nebo přátel a způsob, jak kreativně rozproudit večírek.

Fenomén Scrabble lze vysvětlovat do nekonečna. Určitě každý z nás má jiné vysvětlení pro pochopení tohoto jevu. Všichni ale musíme přiznat, že když tento bacil jednou chytneme, prostě nedokážeme vydržet bez další partie této hry. A proč? Na tuto otázku si každý musí odpovědět sám… nejlépe, když ji poskládá jako nejlépe bodově ohodnocené slovo z písmen!

Další služby, které vám pomohou vyhrát v jakékoli hře Scrabble nebo slovní hře.

https://scrabble–word–finder.com

www.licznik-słów.pl

www.tricher-au-scrabble.net

www.wordlist.eu

www.aide-scrabble.fr

www.scrabblemania.pl

www.scrabblemania.fr

www.scrabblemania.de

www.scrabblemania.nl

www.scrabblemania.net

www.scrabblemania.it

www.scrabblemania.dk

www.scrabblemania.es