K článku

8 zajímavostí o Scrabble, které vás překvapí

Scrabble je hra s tak bohatou minulostí a tolika jazykovými verzemi, že o ní po celém světě vznikají diplomové a doktorské práce, a dokonce kolektivní vědecká pojednání. Samozřejmě, ne všechny z těchto informací musí zaujmout průměrného hráče Scrabble, ale najdete mezi nimi i několik pikantností, které mohou opravdu překvapit… Nebo pomoci udělat dobrý dojem na večírku nebo na prvním rande!

1.Scrabble vymyslel nezaměstnaný!

Pokud zrovna nemáte práci a zdá se vám, že jste promarnili svou šanci, můžete si směle vzít příklad z Alfreda Moshera Buttse. Na začátku 30. let se tento muž nedokázal uplatnit na americkém trhu práce. Vzděláním byl architekt, ale v profesi pro sebe vhodné zaměstnání nenašel. Ovšem nevzdal se. Při analyzování pravidel deskových her přišel na nápad vytvořit něco nového. Začátky byly těžké, protože mnoho podnikatelů jeho nápad odmítlo. Nakonec se ale našel zájemce, který by do projektu investoval své peníze. Asi lze jen těžko popřít, že to byla jedna z nejlepších investic meziválečného období.

2.Autor hry vydělával na autorských právech 50 000 dolarů ročně

Když už jsme se zastavili u autora Scrabble, nelze se nezmínit o jeho výdělcích. Byly samozřejmě vysoké, ale z perspektivy dnešních zisků firmy Matel a Hasbro se nemusí jevit až tak uspokojivé. 5 centů z prodaného kusu není příliš, dokonce i když zohledníme obří počet prodaných kusů Scrabble. Kromě toho autorská práva vypršela už v roce 1974. Butts si nemusel dělat starosti o svou každodenní existenci, ale určitě počítal, že získá více.

3.Prodej hry činí 100 mil. kusů… a to jen do roku 1993

Další jazykové edice se objevovaly postupně během několika desítek let. Před 2. světovou válkou se hra prodávala především na americkém trhu, v Polsku dosáhla vrcholu obliby hned po roce 1989. Během posledních několika let začal mít obrovský význam také trh internetových ekvivalentů Scrabble. A nakonec začaly obrovské peníze vydělávat mobilní aplikace. To je spíš téma na samostatnou diskuzi. Stačí, když řekneme, že dnes se všechny klony (oficiální nebo ne), jak v tradiční, tak v elektronické verzi (včetně mobilní) prodávají v hodnotě několika desítek milionů… ročně.

4.Existuje varianta hry zcela odstraňující prvek náhody

I když je Scrabble hra, v níž má náhoda menší význam než u jiných podobných deskovek, i zde je přítomný prvek náhodnosti. Existuje ale herní varianta, ve které se vůbec nevyskytuje. Je to tzv. „belgičanka“, tedy hra, kdy hráči používají stejnou sadu písmenek, takže mají přesně tu samou šanci na dosažení co nejvýhodnějšího výsledku. I když je pak průběh hry mnohem spravedlivější, stává se divácky méně atraktivní, proto má výrazně užší okruh fanoušků.

5.V arménštině se hraje s 146 kameny

V různých jazycích se počet kamenů poněkud liší. Většinou se pohybuje kolem 100 (polština – 100, angličtina – 100, francouzština – 102 atd.). V arménštině jich je ale hned 146! „Žolíky“, tedy prázdné kameny v sadě najdeme 3. Větší je také hrací pole – má rozměry 17 políček na 17 políček. Stále to ale není největší Scrabble…

6.V jedné z variant Scrabble lze skládat až slova o 25 písmenech!

Ano, nespletli jsme se. V málo používané neoficiální verzi Scrabble má herní plán rozměry 25 políček na 25 políček, takže je teoreticky možné skládat dokonce i slova tvořená až tolika písmeny. V mnoha jazycích jde o čistě hypotetickou možnost. V polštině, angličtině nebo francouzštině taková slova sice existují, ale jde o jazykové příšerky, které není snadné složit , mimo jiné s ohledem na nedostupnost názvu – koneckonců, jejich sestavení by vyžadovalo nejméně čtyři tahy. Nejjednodušeji by to šlo asi provést v němčině, ale i tam jsou 25písmenkové trofeje opravdovou vzácností dokonce i v této variantě Scrabble.

7.První mistrovství světa se odehrálo v roce 1972 ve Francii

Specifika hry vyžadují organizování závodů jen v daném jazyce. Z tohoto důvodu se mohou konat mistrovství světa v angličtině, mistrovství světa v italštině, ruštině, nizozemštině, polštině atd. První závody na této úrovni se ale nepořádaly v USA nebo ve Velké Británii, nýbrž ve Francii. A to už v roce 1972. Anglickojazyční hráči mohou soupeřit od roku 1991, a španělští od roku 1997.

8.Scrabble je hra prezidentů USA, herců a tenistů

Mezi hráči Scrabble zvládajícími hru na vysoké úrovni se nacházejí zástupci téměř všech profesí světa. Scrabble propadli herci – Jennifer Aniston nebo Richard Burton, prezident Nixon nebo osobnost televizní obrazovky Oprah Winfrey. Ve Scrabble si skvěle vede také tituly ověnčená tenistka Martina Navrátilová. Legendární Češka ráda vyhrává nejen na kurtu, ale také na plánu Scrabble.

Možná tvoříte křížovky? Zkuste tento bezplatný nástroj na tvorbu křížovek online puzzle maker.

Možná řešíte křížovky? Zkuste bezplatnou webovou stránku, která vám pomůže vyřešit každou křížovku https://mots-croisés.fr/.

Pokud řešíte křížovky v polštině, doporučujeme tuto webovou stránku https://krzyżówka.pl/.

Máte rádi Scrabble? Zkuste tento jedinečný nástroj, abyste vyhráli každou hru Tricher au Scrabble.

Možná potřebujete spočítat slova v textu? Můžete to udělat pomocí Conta Parole.

Můžete také spočítat slova a písmena pomocí Contador de Palabras.